برای رفع نم توالت و سرویس بهداشتی، چه باید کرد؟

برای رفع نم توالت و رطوبت سرویس بهداشتی، چه باید کرد؟

رفع نم و رطوبت سرویس بهداشتی ساختمان ها امری ضروری است و یکی از رایج ترین مشکلات ساختمان ها به شمار می‌رود. در صورت اهمال کاری و بی‌توجهی به برطرف کردن نم در سرویس های بهداشتی، شاهد تحمیل هزینه های بسیار زیاد به ساختمان خواهیم بود؛ به همین منظور داشتن دستگاه تهویه مناسب به طوری که متناسب با فضای مرطوب باشد؛ اهمیت دارد.

لازم به ذکر است که وجود رطوبت در محل سکونت انسان ها به خصوص افرادی که بیماری و آلرژی تنفسی دارند باعث به خطر افتادن سلامتی این افراد خواهد شد. از نشانه های وجود رطوبت میتوان به وجود مگس ها، باکتری ها و قارج ها، بوی بد و کپک های روی دیوار یا گوشه دیوار اشاره کرد که تاثیرات منفی نیز در زندگی و سلامتی افراد ایجاد میکنند.
وجود لوله های شکسته یا نشتی دار نیز از منابع وجود رطوبت است. با توجه به اینکه لوله ها عموما دور از دید هستند پس به محض دیدن لکه های زرد رنگ رطوبت به فکر پیدا کردن منبع آن بوده و خود را از خطرات جانی و مالی احتمالی در امان نگه دارید
از ساده ترین انواع تهویه کنندگان هوا می‌توان به پنجره اشاره کرد. با باز گذاشتن پنجره در ساعاتی از روز به تهویه هوای سرویس بهداشتی خود کمک می‌کنید. همچنین تابش خورشید و گرمای حاصله حجم رطوبت ایجاد شده را کاهش می‌دهد.راه آسان دیگری که وجود دارد استفاده از نمک است. شما میتوانید یک کیلو نمک را در ظرفی با عمق کم ریخته و با کمی شکیبایی طی چند روز شاهد جذب رطوبت موجود به نمک های در ظرف باشید!!
راه سوم استفاده از هواکش هاست. هواکش ها نیز با فرایند های چرخشی خود به کاهش رطوبت کمک میکنند.
انواع هواکش ها را میتوان به سه دسته تقسیم کرد: ۱) هواکش چرخشی : این نوع هواکش ها نیز با به چرخش درآوردن هوا در فضای بسته، به خشک شدن فضا و کاهش رطوبت کمک میکنند. ۲)سیستم تهویه هوا داکتی: داکت یا همان مجرایی که هواکش ها، لوله های تاسیساتی و… در آن تعبیه شده و تا بام ساختمان بالا رفته نیز با خارج کردن رطوبت فضا به خارج از ساختمان، باعث جاری شدن هوای تازه در یک فضای بسته مانند سرویس بهداشتی و حمام میشود. ۳)هوا کش های مجازی خارج کننده: این هواکش ها که به صورت کاملا مجزا با فضای خارجی ساختمان در ارتباط هستند، قابلیت نصب بر هر بخش از سقف یا دیوار را دارند. تنها نکته مورد توجه در خصوص این هواکش ها، داشتن درپوش کلاهک دار از سمت خارجی آن میباشد تا تهویه هوا به درستی صورت گیرد.
راه دیگری که به تهویه هوا و رفع نم و رطوبت سرویس بهداشتی کمک می کند بهره گیری از سیستم های گرمایشی است. یکی از انواع این سیستم ها، سیستم گرمایش از کف می‌باشد. این سیستم علاوه بر جلوگیری از هدر رفت انرژی، به دلیل نامرئی بودن آن فضایی را اشغال نکرده و با گرم کردن کف و انتقال گرمای تولید شده به کل فضا، در رفع نم مفید عمل می کند. از مزایای دیگر این سیستم می‌توان به قابلیت استفاده از سنگ ، چوب و کاشی سرامیکی در کفپوش در صورت وجود این سیستم اشاره کرد. نوع دیگر سیستم های گرمایشی سیستم گرمایش حوله خشک کن هاست. حوله خشک کن ها دو نوع دارند: ۱)نوع سنتی که با چرخش آب گرم در سیستم گرم می‌شود ۲) نوع الکتریکی است که برای گرم شدن باید با به برق وصل شود. این سیستم ها نیز به حذف نم و رطوبت سرویس های بهداشتی کمک فراوانی میکنند.


لامپ های حرارتی نیز با فرایندی مانند سایر سیستم های گرمایشی با گرم کردن فضا رطوبت را تا حد زیادی حذف میکند

Post Your Comment Here

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *